2008-02-05

w siedzibie Biblioteki Publicznej
Morawica, ul. Kielecka 26

ZAPRASZAMY!!!

Jacek Dehnel (ur. 1 maja 1980 w Gdańsku) - polski poeta, tłumacz, prozaik, malarz.
Absolwent V LO im Stefana Żeromskiego w Gdańsku-Oliwie oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w "Studium", "Toposie", "Tytule", "Kwartalniku Artystycznym". Tłumaczył m.in. wiersze Osipa Mandelsztama i Philipa Larkina.
W 2005 laureat Nagrody Kościelskich. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura. W listopadzie 2008 roku otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny.
Od września 2006 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadzi w Telewizji Publicznej program kulturalny "ŁOSssKOT".
Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział Książki).
Mieszka w Warszawie.

Twórczość literacka
Poezja
- Żywoty równoległe Kraków, Zielona Sowa 2004
- Wyprawa na południe Tychy, Teatr Mały w Tychach 2005
- Wiersze Warszawa, Lampa i Iskra Boża 2006
- Brzytwa okamgnienia, Wrocław, Biuro Literackie 2007

Proza
- Kolekcja Gdańsk, Marpress 1999
- Lala, WAB 2006
- Rynek w Smyrnie, WAB 2007
- Balzakiana, WAB 2008

Lisów. Cóż dla kogoś po drugiej stronie tej książki może znaczyć nazwa Lisów? Równie dobrze mógłbym napisać: Jędrzejów, Kurozwęki, Staszów. Dla mnie jednak, który wieczorami, przed zaśnięciem, pachnący mydłem i wodą tak jak tylko dzieci potrafią pachnieć wodą i mydłem, wysłuchiwałem setnych opowieści z tego miejsca - Lisów był krainą, Narnią czy Kanaan [...]

Jacek Dehnel w powieści "Lala" zabiera czytelnika w podróż do Lisowa - miejsca, które nieodmiennie kojarzy mu się z babcią. Ona jest tak naprawdę autorką tej powieści-jej wspomnienia, skrzętnie zapisywane i selekcjonowane przez wnuka, składają się na barwną i pełną szczegółów rodzinną opowieść. Do niewątpliwych zalet tej powieści należy dbałość o każdy detal oraz pojawiające się wstawki humorystyczne. Wspomnienia babci okraszone są nierzadko ciekawymi, lekko nieprzyzwoitymi, historiami miłosnymi. Wiele miejsc, wiele dat, wiele zdarzeń, wielu bohaterów składa się na mozaikową powieść Dehnela. Ogrom bohaterów i narratorów poszczególnych historii.
Kim jest tytułowa Lala? Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Rodzina czekając na ojca dziecka, przez pięć lat nie może nadać jej imienia. Mówią więc o niej właśnie Lala. Tytułowa Lala jest babcią Jacka Dehnela, babcią która opowiada mu historię swoją i swojej rodziny.