Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy

                                       AKTUALNOŚCI

2009-03-11

Spotkanie autorskie z Jackiem DehnelemDziś w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Morawicy odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - autorem powieści"Lala", za którą w 2007 roku otrzymał Paszport "Polityki" za 2006 rok. "Lala" zabiera czytelnika w podróż do Lisowa - miejsca, które nieodmiennie kojarzy mu się z babcią.

Dla mieszkańców Gminy Morawica spotkanie z Jackiem Dehnelem miało ogromne znaczenie, ponieważ w powieści "Lala" zabiera on czytelnika w podróż do Lisowa w Gminie Morawica. Stronice powieści zawierają opis Lisowa z lat 30-tych i 40-tych oraz majątek, będący własnością Leonarda i Wandy Broklów - dziadków tytułowej "Lali". Zorganizowane przez Urząd Gminy w Morawicy oraz Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Morawicy spotkanie było również wyjątkowe dla samego autora. - "Opowiadałem w wielu różnych miejscach o "Lali", ale dzisiejsze spotkanie różni się od pozostałych. Dla mnie jest zupełnie inne niż wszystkie, wyjątkowe. To swego rodzaju podróż sentymentalna" - podkreślał Jacek Dehnel, który opowiedział zebranym o kulisach powstania książki, o ukochanej babci Helenie - tytułowej "Lali". Obecni na spotkaniu mieszkańcy Lisowa zadawali wiele pytań dotyczących bohaterów powieści, w których rozpoznawali prawdziwe postacie z tamtego okresu. Również sam autor próbował dowiedzieć się czegoś więcej od mieszkańców, poznać kilka szczegółów, bo Lisów w zasadzie zna z opowieści babci. Ona jest tak naprawdę autorką tej powieści - jej wspomnienia, skrzętnie zapisywane i selekcjonowane przez wnuka, składają się na barwną i pełną szczegółów rodzinną opowieść. Do niewątpliwych zalet tej powieści należy dbałość o każdy detal oraz pojawiające się wstawki humorystyczne. Wspomnienia babci okraszone są nierzadko ciekawymi, czasem lekko nieprzyzwoitymi, historiami miłosnymi. Na mozaikową opowieść Dehnela składa się wiele miejsc, dat, zdarzeń i wielu bohaterów.

Specjalnie dla autora "Lali" wystąpił Chór Przyjaciół Ziemi Morawickiej oraz słynna poetka, Cecylia Korban. Jacek Dehnel odebrał też słowa uznania od wójta, Mariana Burasa, który wręczył mu pamiątkowy dyplom. Podczas spotkania, autor z nieskrywaną ochotą odczytywał fragmenty swojej powieści, o których długo dyskutowano. Poniżej przedstawiamy jeden z nich: "Lisów. Cóż dla kogoś po drugiej stronie tej książki może znaczyć nazwa Lisów? Równie dobrze mógłbym napisać: Jędrzejów, Kurozwęki, Staszów. Dla mnie jednak, który wieczorami, przed zaśnięciem, pachnący mydłem i wodą tak jak tylko dzieci potrafią pachnieć wodą i mydłem, wysłuchiwałem setnych opowieści z tego miejsca - Lisów był krainą, Narnią czy Kankan [...]"

Źródło: www.morawica.pl
   REGULAMINY

Regulamin
wypożyczalni

Regulamin
czytelni
internetowej

        NOWOŚCI
  BIBLIOTECZNE

Literatura
dla dzieci

Literatura
młodzieżowa

Sensacja
i przygoda

Literatura
kobieca

Literatura
popularnonaukowa

 

      KONTAKT

Tel.: (041) 31-14-092
Fax: (041) 31-14-888

Adres:
ul. Kielecka 26
26-026 Morawica

ADRESY E-MAIL:

Biblioteka:
Biblioteka Publiczna

 Projekt i wykonanie strony: Katarzyna Podsiadło
Webmaster: Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy