Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy

                                       AKTUALNOŚCI

2009-09-03

Gminna Biblioteka Publiczna
im. Jana Pawła II w Morawicy
otrzymała grant
w wysokości 30 tysięcy złotych.
Miło nam poinformować, iż Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Infrastruktura bibliotek" otrzymała grant w wysokości 30 tysięcy złotych. Konkurencja była ogromna, bo na około 800 startujących bibliotek z całej Polski dofinansowanie otrzymało tylko 77 placówek. Środki te zostaną przeznaczone na remont i modernizację Filii Bibliotecznej w Dębskiej Woli.

Prace remontowe obejmą :
- wymianę instalacji elektrycznej co poprawi stan bezpieczeństwa obiektu oraz pozwoli na zwiększenie mocy sieci elektrycznej w związku z planowanym podłączeniem tam sprzętu komputerowego, który otrzymamy w ramach innego projektu do którego się zakwalifikowaliśmy (Program Rozwoju Bibliotek)
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania co zapewni odpowiednie warunki i poprawi funkcjonalność pomieszczeń bibliotecznych
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- naprawa tynków i malowanie ścian, wymiana podłóg i urządzenie toalety wpłyną korzystnie na estetykę

Remont ten będzie bardzo gruntowny obejmujący wiele prac, kosztowny i środki z dotacji nie wystarczą na pokrycie całości tego zadania. Pozostałą kwotę otrzymamy od samorządu gminy Morawica jako wkład własny projektu.

Ogólnie środki te pozwolą poprawić wizerunek Filii bibliotecznej w Dębskiej Woli , podwyższyć komfort i efektywność świadczonych usług, poszerzyć grupę czytelników oraz zwiększyć ofertę kulturalną i edukacyjną.

Odremontowane pomieszczenia, zainstalowany nowoczesny sprzęt komputerowy z podłączeniem do Internetu przyczyni się do tego, że Biblioteka ta stanie się miejscem do przyjemnego i komfortowego spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Obecnie jesteśmy na etapie podpisywania umowy z Ministerstwem Kultury. Pieniądze z dotacji muszą być wydatkowane do końca 2009 roku.

O etapach i postępach prac będziemy informować naszych czytelników na łamach "Wiadomości Morawickich".

Opracowała: Dyrektor Biblioteki - Teresa Badowska
Gminna Biblioteka Publiczna
im. Jana Pawła II w Morawicy
zakwalifikowana
do Programu Rozwoju Bibliotek.Do Programu Rozwoju Bibliotek - Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy aplikowała jako Biblioteka Wiodąca. Naszymi bibliotekami Partnerskimi są: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach, Gminna Biblioteka Publiczna w Sitkówce Nowinach oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie.

Z województwa świętokrzyskiego na liście zwycięzców znalazło się tylko pięć Bibliotek Wiodących - miło nam poinformować, iż wśród nich znalazła się Biblioteka w Morawicy -ilość punktów jaką przyznała nam komisja uplasowało nas na drugiej pozycji w województwie.

W ramach tego Programu Biblioteka w Morawicy oraz jej Filie otrzyma nieodpłatnie sprzęt multimedialny - komputery stacjonarne, laptop wraz z oprogramowaniem oraz projektor i urządzenia peryferyjne, a pracownicy merytoryczni wezmą udział w szkoleniach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Program Rozwoju Bibliotek , realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a współfinansowany przez Fundację Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej.

Dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjno-komunikacyjnym biblioteki będą mogły przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego i dać mieszkańcom małych miejscowości lepsze możliwości włączania się w życie gospodarcze i społeczne.

Zaplanowany na pięć lat program dysponuje grantem w wysokości 28 milionów dolarów, przekazanym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates.


Opracowała: Dyrektor Biblioteki - Teresa Badowska   REGULAMINY

Regulamin
wypożyczalni

Regulamin
czytelni
internetowej

        NOWOŚCI
  BIBLIOTECZNE

Literatura
dla dzieci

Literatura
młodzieżowa

Sensacja
i przygoda

Literatura
kobieca

Literatura
popularnonaukowa

 

      KONTAKT

Tel.: (041) 31-14-092
Fax: (041) 31-14-888

Adres:
ul. Kielecka 26
26-026 Morawica

ADRESY E-MAIL:

Biblioteka:
Biblioteka Publiczna

 Projekt i wykonanie strony: Katarzyna Podsiadło
Webmaster: Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy