2009-09-03

Gminna Biblioteka Publiczna
im. Jana Pawła II w Morawicy
zakwalifikowana
do Programu Rozwoju Bibliotek.

Do Programu Rozwoju Bibliotek - Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Morawicy aplikowała jako Biblioteka Wiodąca. Naszymi bibliotekami Partnerskimi są: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach, Gminna Biblioteka Publiczna w Sitkówce Nowinach oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie.

Z województwa świętokrzyskiego na liście zwycięzców znalazło się tylko pięć Bibliotek Wiodących - miło nam poinformować, iż wśród nich znalazła się Biblioteka w Morawicy -ilość punktów jaką przyznała nam komisja uplasowało nas na drugiej pozycji w województwie.

W ramach tego Programu Biblioteka w Morawicy oraz jej Filie otrzyma nieodpłatnie sprzęt multimedialny - komputery stacjonarne, laptop wraz z oprogramowaniem oraz projektor i urządzenia peryferyjne, a pracownicy merytoryczni wezmą udział w szkoleniach lokalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.

Program Rozwoju Bibliotek , realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a współfinansowany przez Fundację Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej.

Dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjno-komunikacyjnym biblioteki będą mogły przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego i dać mieszkańcom małych miejscowości lepsze możliwości włączania się w życie gospodarcze i społeczne.

Zaplanowany na pięć lat program dysponuje grantem w wysokości 28 milionów dolarów, przekazanym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Opracowała: Dyrektor Biblioteki - Teresa Badowska